Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Boľkovce

Súčasnosť obce

Obec Boľkovce sa nachádza 9 km východne od okresného mesta Lučenec v dosahu perspektívnej dopravnej trasy Lučenec - Šalgotarján. Na západe jej kataster susedí s katastrom mesta Lučenec a obce Mikušovce. Z východnej strany hraničí s okresom Rimavská Sobota a obcou Nitra nad Ipľom. Z juhu susedí s obcami Holiša a Trebeľovce.

Je vzdialená 20 km od hranice s Maďarskou republikou, čo má pozitívny dosah na možný rozvoj cestovného ruchu. Existuje funkčná dopravná obsluha medzi obcou Boľkovce a okolitými obcami. Obsahuje pestré spoločenstvá fauny a flóry, zachovalú štruktúru prírodného prostredia. Kataster obce sa nachádza v klimatickom okrsku teplom, veľmi suchom, kotlinovom s kontinentálnym priebehom klímy.

Územie obce Boľkovce je vzhľadom na charakter pôdneho krytu a bonity pôd, ďalej na klimatické pomery a hydrológiu vhodné pre intenzívnu poľnohospodársku výrobu. Tradičné bolo aj pestovanie tabaku a ovocinárstvo. Živočíšna výroba bola a je orientovaná najmä na chov ošípaných a hovädzieho dobytka, vrátane kráv a produkciu mlieka.

Obec má 669 obyvateľov, z toho 168 občanov maďarskej národnosti. Skladá sa z dvoch častí, samostatnej obce a tri kilometre od nej vzdialenej Osady. Obec má funkčnú autobusovú dopravu v obci, dostatočnú hustotu siete miestnych komunikácií, vybudovanú telekomunikačnú sieť, pokrytie obce infokanálom, elektrickou sieťou, vodovod, plynofikáciu.

Súčasťou obce je letisko, zásluhou ktorého sa obec zviditeľnila nielen na Slovensku ale i vo svete.

Obec má vypracovaný Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja, na základe ktorého bude zabezpečovať rozvoj obce ako aj získavať finančné prostriedky z EÚ.


 

webygroup

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár


791268

Úvodná stránka